ABB ACS580-01-03A4-4 1.1KW 3.3A 400V General Purpose Drive
Manufacturer: ABB
Output Power, Normal Use (Pn): 1.1 kW
Output Current, Normal Use (In): 3.3 A
Input Voltage (Uin): 380 ... 480 V
ACS580-01-03A4-4 a precision-engineered solution specifically tailored for 1.1kW (1.5HP), 400V, 3-phase motors. Designed to handle up to 3.3A under heavy overload conditions, or 1.5kW (2HP) with 3.8A for Fan/Pump applications, it offers unparalleled versatility.This inverter seamlessly transforms fixed-frequency Three Phase 400V input into variable frequency 400V output.
Main
| Number of Phases | 3 |
| Degree of Protection | IP21 |
| Frequency (f) | 47.5 ... 63 Hz |
| Frame Size | R1 |
| Input Voltage (Uin) | 380 ... 480 V |
| Mounting Type | Wall-mounted_NO UNIT$ |
| Output Current, Normal Use (In) | 3.3 A |
| Output Power, Normal Use (Pn) | 1.1 kW |

