ABB ACS580-01-106A-4 55KW 106A 400V General Purpose Drive
Manufacturer: ABB
Output Power, Normal Use (Pn): 55kW
Output Current, Normal Use (In): 106A
Input Voltage (Uin): 380 ... 480 V
ACS580-01-106A-4 AC Inverter for 55kW 400V 3 Ph motor to 100A at high overload or 75kW to 138A when Fan/Pump rated. Operates in VxF, Sensorless Vector or Full Closed-loop Flux Vector (when an optional Encoder Feedback card is fitted).
Main
| Number of Phases | 3 |
| Degree of Protection | IP21 |
| Frequency (f) | 47.5 ... 63 Hz |
| Frame Size | R1 |
| Input Voltage (Uin) | 380 ... 480 V |
| Mounting Type | Wall-mounted_NO UNIT$ |
| Output Current, Normal Use (In) | 106A |
| Output Power, Normal Use (Pn) | 55kW |

