ABB ACS580-01-062A-4 30KW 62A 400V General Purpose Drive
Manufacturer: ABB
Output Power, Normal Use (Pn): 30kW
Output Current, Normal Use (In): 62A
Input Voltage (Uin): 380 ... 480 V
ACS580-01 DRIVE 30kW/62A, IP21, EMC class C2+ACS-CP-A ACS 310/350/355 with Assistant Control Panel Area 1ACS580-01 three-phase 400V frequency inverter. PLd=30 kW, ILd=58 A, PHd=22 kW, IHd=44.6 A. Frame size R4. Standard control panel including commissioning and diagnostic wizards, multi-lingual display and real-time clock.
Main
| Number of Phases | 3 |
| Degree of Protection | IP21 |
| Frequency (f) | 47.5 ... 63 Hz |
| Frame Size | R1 |
| Input Voltage (Uin) | 380 ... 480 V |
| Mounting Type | Wall-mounted_NO UNIT$ |
| Output Current, Normal Use (In) | 65A |
| Output Power, Normal Use (Pn) | 30kW |

