ABB ACS580-01-026A-4 11KW 25A 400V General Purpose Drive
Manufacturer: ABB
Output Power, Normal Use (Pn): 11 kW
Output Current, Normal Use (In): 25 A
Input Voltage (Uin): 380 ... 480 V
ACS580-01-026A-4 AC Inverter is a robust choice for powering and controlling motors rated at 11kW (15HP) or 15kW (20HP) operating on 400V three-phase voltage. It is capable of delivering a maximum output current of 24.6A under high overload conditions for a 11kW motor, or 30.4A when used with fan/pump applications rated at 15kW.
Main
| Number of Phases | 3 |
| Degree of Protection | IP21 |
| Frequency (f) | 47.5 ... 63 Hz |
| Frame Size | R1 |
| Input Voltage (Uin) | 380 ... 480 V |
| Mounting Type | Wall-mounted_NO UNIT$ |
| Output Current, Normal Use (In) | 25 A |
| Output Power, Normal Use (Pn) | 11 kW |

