ABB ACS580-01-363A-4 200KW 363A 400V General Purpose Drive
Manufacturer: ABB
Output Power, Normal Use (Pn): 200kW
Output Current, Normal Use (In): 363A
Input Voltage (Uin): 380 ... 480 V
AC Inverter for 160kW (215HP) 400V 3 Ph motor to 293A at high overload or 200kW (270HP) to 345A when Fan/Pump rated. Operates in VxF or Sensorless Vector control and converts fixed frequency Three Phase 400V input to variable frequency 400V to control the speed of a standard AC induction motor.
Main
| Number of Phases | 3 |
| Degree of Protection | IP21 |
| Frequency (f) | 47.5 ... 63 Hz |
| Frame Size | R1 |
| Input Voltage (Uin) | 380 ... 480 V |
| Mounting Type | Wall-mounted_NO UNIT$ |
| Output Current, Normal Use (In) | 363A |
| Output Power, Normal Use (Pn) | 200kW |

